تبلیغات
Islamic Iran | ایران اسلامی

 English  العربیه  Deutsch  Italiana  Español  Россию  日本  中文  한국어  Türkçe                                                                                                                                          صفحه نخست               تماس با ما                پست الکترونیک    

نویسنده
آمار وبلاگمطالب اخیر

 

چکیده:
با گسترش تکنولوژی ارتباطات هر روزه ابزار جدیدی در اختیار کارشناسان عملیات روانی قرار می گیرد. در جنگ جهانی دوم نازیها با حداكثر توان از دو رسانه سینما و رادیو استفاده نمودند.و اکنون نیز این ابزار به خصوص سینما مورد استفاده محافل صهیونیستی  قرار می گیرد در کنار این ابزار ،صنعت نو ظهور بازی های رایانه ای به علت خصوصیات ویژه خود به ابزار نوین عملیات روانی تبدیل شده اند  ولی متاسفانه تا كنون به این محصول فرهنگی توجه جدی نشده است.با بررسی كمی و كیفی بازی های رایانه ای می توان به میزان تاثیر گذاری این صنعت نسبت به سایر صنایع  مانند صنعت فیلم های سینمایی پی برد.عواملی کمی چون مدت زمان صرف شده توسط كاربر و عوامل کیفی چون گرافیك،صدا و تعامل، ابتكار سیر داستان، كنجكاوی، پیچیدگی وتخیل، منطق، حافظه،بازتاب ها، مهارت های ریاضی، چالش حل مساله و تجسم از جمله جنبه های فنی، روانی و فردی است كه کاربر را جذب بازی ها ی رایانه ای  می كند.كار مستقل، مداومت در بازی، لذت بردن از بازی، مشاركت فعال، تعامل مشاركتی، ساختار گروهی، یادگیری، رقابت یا همكاری گروهی و فرصت های برابر در بازی ازجمله عواملی است كه در فرد برای ادامه بازی ایجاد انگیزه می كند.

در این مقاله سعی خواهد شد به موضوعاتی و محورهایی که در بازی های رایانه ای پرداخته شده و با بیان مصادیق و نیز شرکتهای بازی های رایانه ای که بیشتر با این محوریتها اقدام به ساخت بازی می نمایند اشاره شود.

گسترش و پیشرفت صنعت و تكنولوژی ارتباطات میان انسانها را در دو جنبه توسعه داد:
اول از نظر حمل و نقل، شامل جاده، اتومبیل، راه‌آهن و نظایر اینها كه موجب افزایش ارتباط فیزیكی بین افراد بشر شد.
دوم از نظر توسعه وسایل و ابزارهای پیام رسانی مانند چاپ، تلفن، سینما، تلگراف كه موجب نزدیك غیرمادی وگسترش تعامل پیامی میان انسانها گشت.

در كنار توسعه ارتباطات، انقلاب صنعتی موجب ظهور پدیده‌های دیگری نیز شد مانند شهرنشینی، افزایش جمعیت و متراكم شدن آن، پیچیده شدن حیات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جوامع و به تبع آن تقسیم بسیار وسیع كار و غیره. اینها دست به دست هم داد و نیروی سیاسی جدیدی به نام مردم شكل گرفت. به تعبیری، پیدایش پدیده‌هایی همچون افكار عمومی ،با این دیدگاه ابزار تبلیغات   و عملیات روانی جایگاه خاص خود را پیدا كرده تا توانای تاثیر گذاری بر مردم خودی ،مردم دشمن،مردم بی طرف و نهایتا افكار عمومی جهان افزایش یابد.درهر برهه ابزار نوین انقلاب ارتباطات مورد توجه و استفاده قرار گرفت.

در جنگ جهانی دوم نازیها وزارت تبلیغات را به سرپرستی گوبلز ایجاد كردند نازیها با حداكثر توان از دو رسانه سینما و رادیو استفاده كردند. بنا به گفتة دیوید ولچ، از میان همه ابزارهای اعمال نفوذ نهانی و روانی، هیچ یك به اندازه سینما مورد توجه رایش سوم نبود. گوبلز در یكی از نخستین سخنرانیهای خود در مقام وزیر تبلیغات، اعلام كرد كه :
«سینمای آلمان در پیشاپیش سربازان نازی، رسالت فتح جهانی را بر دوش دارد».

رژیم نازی، سرمایه‌گذاری سنگینی روی سینما انجام داد به گونه‌ای كه بین سالهای 1933 تا 1945، 1097 فیلم در آلمان تولید شد. نازیها  16 ایستگاه فرستنده رادیویی ایجاد كردند كه با نام مستعار «پیروزی» برای 13 كشور اروپایی برنامه پخش می‌كرد. علاوه بر آن، ایستگاه‌های رادیویی رسمی آنها نیز برای 60 كشور برنامه پخش می‌كرد و مجموع برنامه‌های آنها به 430 ساعت در روز می‌رسید. گوبلز چنان برنامه‌ریزی كرده بود كه ذهن مردم سرزمینهای اشغالی را از قبل و به تدریج از طریق فرستنده‌های رادیویی آلمان برای اشغال كشورشان آماده كند.

پس از شكست رژیم نازی آلمان كه قصد تشكیل امپراطوری جهانی را داشت شاید هیچ كشوری به اندازه آمریكا وارد این میدان نشده است.و در این میان صهیونیستها بیشترین نفوذ را روی صنعت دارند و از آن بهره برداری می کنند.

واژه جنگ روانی در آمریكا، پس از انتشار كتاب«جنگ روانی آلمان» نوشته فاراگو در سال 1942 گسترش یافت.

در سال 1950، دولت ترومن به منظور كسب آمادگی برای اجرای جنگ روانی در كره، پروژه‌ای را با عنوان «نبرد حقیقت» (یا تهاجم عظیم و قدرتمند روانی) با بودجه‌ای معادل 121 میلیون دلار تصویب كرد.

از آن زمان تاكنون، سازمانها و واحدهای روانی- تبلیغاتی آمریكا با توسعه‌ای روزافزون همواره به عنوان یكی از بازوهای اصلی آن كشور در جنگ و صلح عمل كرده‌اند. این سازمانها، طیف وسیعی از ابزارها را را شامل می‌شوند.برخی از آنان قشر های خاص یك جامعه را مانند دانشجویان و نخبگان مورد هدف قرار داده اند مانند كتابخانه‌ها، بورسهای دانشگاهی و خانه های فرهنگ و برخی دیگر افكار عمومی آحاد جامعه را مورد هدف قرار داده اند مانند رادیو‌ها،شبكه های تلویزیونی، ماهواره‌هاو به خصوص فیلم های سینمایی در این میان صنعت بازی های رایانه ای نیز به جدید ترین این ابزار تبدیل شده است.

 • تاریخچه بازی های رایانه‌ای :
  در اوایل دهه ۶۰ میلادی رایانه وسیله ای خاص و تا حدودی تجملی محسوب می شد كه در دسترس همگان نبود، راسل از دانشجویان دانشگاه MIT نخستین بازی رایانه ای را با نام Spacewar نوشت كه روی رایانه ای به نام PDP-۱ كه اندازه ای در حدود یك اتومبیل داشت اجرا می شد و داستان بازی همان جنگ سفینه ها بود كه شما باید سفینه طرف مقابل را نابود می كردید.

  بعد از آن شركت آتاری در سال ۱۹۷۳ بازی Pong را ساخت كه یك بازی ساده متشكل از تعدادی مستطیل سیاه و سفید بود كه چندان خلاقیتی در آن وجود نداشت.

  مهاجمان فضایی، بازی دیگری كه در سال ۱۹۹۷ در شركت تایتو نوشته شد، شامل عناصر كلاسیك یك بازی رایانه ای بود. در این بازی كنترل یك شیء یا شخص در دست بازیكن بود كه باید با كمك آن دشمنان را نابود می كرد. 

  پس از آن بازیهای ویدئویی سیر تكاملی خود را طی كردند كه در اواسط دهه هشتاد بازیها بیشتر به سمت جنگی (WAR GAME )سوق پیدا كردند.علت آن علاوه بر مسائل فنی جو متشنج اواخر دهه 80 آمریكا ،ناشی از جنگ سرد با شوروی و دیگر برنامه های رییس جمهور وقت ریگان بود بازیهایی مثل star flight و…ولی در پنج سال اخیر با پیشرفت هایی كه در سخت افزار ها  و نرم افزارها ساخت و اجرا بازی ایجاد شده این محصول جایگاه خاص خود را در جهان پیدا كرده است.

  و به دلایلی تا كنون به این محصول فرهنگی توجه جدی نشده و حتی مطالعات جدی نیز در این زمینه انجام نشده است.

  از جمله دلایل عدم توجه به این موضوع می توان این موارد را ذكر كرد.

1-عمر زیادی از این پدیده نمی گذرد .
2-بازیهای رایانه ای بیشتر مورد توجه قشر كودكان و نوجوان است.
3-با توجه به اینكه تاثیر ات آن بلند مدت بوده و در كوتاه مدت مشخص نمی شود هنوز احساس نیاز به تحقیقات جدی در این زمینه احساس نشده است.

ولی با دلایل كمی و كیفی زیادی می توان به میزان تاثیر گذاری این بازی ها  نسبت به سایر محصولات حتی فیلم های سینمایی پی برد.

(راجر ایبرت) یکی از بزرگ‌ترین منتقدین سینمایی هالیود می باشد در مصاحبه ای با سایت معتبر IGN اکیدا به استدیوهای فیلم سازی هالیود هشدار داده و اظهار داشته که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود تا یکی دو سال دیگر تماشاگری را در سالنهای سینمایی نبینیم.و همه به سراغ بازی های کامپیوتری بروند.وی داین مورد چنین می گویدتا پیش از این هالیوود در برابر بازی ها احساس امنیت می کرد و حتی خیلی ها فکر می کردند که اگر یک بازی بخواهد موفق باشد باید به فیلم سینمایی تبدیل شود تا فروش آن تضمین شود ولی اکنون وضع عملا برعکس شده است و ما شاهد هستیم که فیلم هایی مانند مهاجم مقبره و رستاخیز یا اهریمن ساکن که موضوع خود را از بازیها گرفته اند چندان موفق نبوده اند ولی بازیهای آنها بسیار فروش بیشتری  داشته اند و هم از نظر هنری و هم از نظر تجاری  موفق بود ه اند و بدتر اینکه فیلم های پر طرفدار هالیوودی که فروش  زیادی نداشته باشند در صورت تبدیل شدن به بازی تقریبا مطمئن خواهند بود که فروش خوبی خواهند داشت و این برای فیلم های سینمایی  خیلی بد و نا امید کننده است.


كمی:
الف:مقایسه میزان درآمد
چنانچه میزان درآمد و سود شرکت های فیلم سازی و بازی های رایانه ای را ملاک قرار دهیم.به گزارش بسیاری از سایتها صنعت بازی های رایانه ای از سینما پیشی گرفته است .بعنوان مثال در شش ماه نخست سال ‌٢٠٠٥، فروش بازی‌های رایانه‌ای دركشورهای اروپایی از فروش فیلم‌های هالیوودی بسیار بیشتر بوده است.و این روند به صورت صعودی در حال ادامه است.
آمارها نشان می‌دهد كه روند تولید بازی‌های رایانه‌ای به 4-3 هزار نسخه در سال می‌رسد و با شتابی ملموس در جامعه جهانی در حال گسترش است.
بیش از 30 میلیون نفر در سراسر جهان، بخشی از اوقات فراغت خود را با بازی‌های رایانه‌ای پر می‌كنند كه بالغ بر 10 درصد آنها بین 4 تا 7 ساعت از زندگی روزمره‌شان را به بازی با رایانه اختصاص داده‌اند؛ این آمار علاوه بر آنكه گستردگی بازی‌های رایانه‌ای را نشان می‌دهد،

ب:مدت زمان صرف شده توسط كاربر
از سوی دیگر میزان زمانی یك كاربر با صرف  یك فیلم سینمایی می كند با یك بازی رایانه ای قابل قیاس نیست.با در نظر گرفتن متوسط مدت زمان یك فیلم و با در نظر گرفتن جاذبه ها ویژه مانند موضوع یا جذابیتهای بصری و… این فیلم دو بار توسط كاربر تماشا شود نهایتا به طور میانگین بین 3 تا 6 ساعت صرف یك فیلم خواهد شدولی مدت زمان كه یك كاربر بازی رایانه صرف می كند كه بازی را در حالت ساده و نرمال آن وحتی با استفاده از كدهای ویژه كه به كدهای تقلب (نسوز کننده ها) معروف هستند و فقط برای اقناع حس كنجكاوی برای دیدن تمامی مراحل بازی صرف می كند.می تواند چندین برابر این مدت زمان باشد.(البته این پارامتر برای كاربر های مختلف و بازی های مختلف متفاوت بوده و گاه اختلاف فاحشی دارد).   

 • كیفی:
  از نظر نحوه برقراری ارتباط ابزاری همچون سینما،رادیو و تلویزیونی با بازی رایانه ای اختلاف زیادی وجود دارد درحالت اول به طورمعمول ارتباط یك سویه بوده ولی در بازی رایانه ای گرافیك،صدا و تعامل، ابتكار سیر داستان، كنجكاوی، پیچیدگی وتخیل، منطق، حافظه، بازتاب ها، مهارت های ریاضی، چالش حل مساله و تجسم از جمله جنبه های فنی، روانی و فردی است كه بازیگران را جذب این بازی ها می كند.كار مستقل، مداومت در بازی، لذت بردن از بازی، مشاركت فعال، تعامل مشاركتی، ساختار گروهی، یادگیری، رقابت یا همكاری گروهی و فرصت های برابر در بازی ازجمله عواملی است كه در فرد برای ادامه بازی ایجاد انگیزه می كند.

  دكتر "پل اینچ" از دانشگاهی در اوكلاهاما در سال 1999 تحقیقات گسترده ای را در خصوص تاثیرات بازی ها روی مغز و روان بازیكنان انجام داده است.

  وی بنا بر این تحقیقات اظهار داشته است: بازی ها اندازه نرمال ضربان قلب را تغییر می دهند و میزان هورمون های بدن را نیز دستخوش تغییر می كنند.

  افرادی كه به طور غیرفعال فقط به تماشای این بازی ها می پردازند و بطور فعال در بازی ها شركت نمی كنند، فشارهای عصبی زیادی را در محیط بازی ها تحمل می كنند.

  محققان به این نتیجه رسیده اند كه تاثیرات روحی و روانی بازی های رایانه ای بسیار شبیه به بازی های حقیقی و ورزش های پر استرس است.

  حس بازیكنی كه شكست می خورد و فشارهای روحی كه تحمل می كند بسیار شبیه به حس بازیكنان شكست خورده فوتبال است و تاثیرات روانی این بازیها بسیار به هم شبیه است.
  با توجه به آنچه که ذكر شد بررسی و تحقیات پایه ای در این زمینه ضروری به نظر می رسد.


  بازی رایانه ای و عملیات روانی:

عملیات‌روانی:
«عملیات‌روانی عبارت است از استفاده دقیق و طراحی شده از تبلیغات و سایر امكانات به منظور تأثیرگذاری بر افكار، احساسات، تمایلات و رفتار گروههای دوست، دشمن و بیطرف، برای دستیابی به اهداف ملی»

عملیات روانی به دوبخش تقسیم می شود
1-عملیات‌روانی استراتژیك
 2- عملیات‌روانی تاكتیكی
كه بازی های رایانه بیشتر در بخش اول یعنی عملیات روانی استراتژیكی قرار می گیرد.
این عملیات، عموماً برای پیشبرد اهداف گسترده یا درازمدت و در هماهنگی با طرح‌ریزی استراتژیك كلی طراحی شده و معمولاً دارای تأثیراتی درآینده دور است. مخاطبان این عملیات‌را شهروندان و نظامیان دشمن كه خارج از منطقه جنگی بسر می‌برند و همچنین كل جمعیت كشورهای دوست، بی‌طرف، یا دوست دشمن ما (متعهدان دشمن) تشكیل می‌دهد.
هر چند كه نمی توان همه بازی های رایانه ای را جز این برنامه محسوب كرد ولی عمدتا بازی های رایانه ای جنگی یا همان war game كه توسط شركتهای خاصی مانند شركت كوماوار ،شركت Conflict یا مجموعه بازیهای دلتا فورس جز از این عملیات هستند.

از جمله مقاصدی كه در عملیات روانی استراتژیكی  پیگیری می شود.
1-تشریح خط مشی‌ها، اهداف و مقاصد سیاسی كشور خودی برای مخاطبین و ارائه استدلالهای پشتیبانی از آن خط‌مشی‌ها و غیره.
2-برانگیختن افكار عمومی  به طرفداری یا علیه یك عملیات نظامی.
3-پشتیبانی از تحریمهای اقتصادی و دیگر اشكال غیرقهرآمیز اعمال فشار علیه دشمن.

1-تشریح خط مشی‌ها، اهداف و مقاصد سیاسی كشور خودی برای مخاطبین و ارائه استدلالهای پشتیبانی از آن خط‌مشی‌ها و غیره.

بیشترین بازی های رایانه ای در راستای این هدف  تولید و به صحنه بین المللی عرضه شده است.
عنصر مشترك تمامی این بازی ها این است كه كاربر در نقش یك سرباز شجاع و زبده غربی عمدتا نیروی ویژه دلتا فورس(Delta Force) آمریكا یا) S.A.S (انگلیس و یا حتی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل برای گسترش آزادی های فردی و دمكراسی و مبارزه با گروهها و سازمان تروریستی دولتی یا غیر دولتی و یا حتی موجودات فضایی و یا تخیلی که بشریت را به سوی نابودی می کشاند  وارد عمل شده و هدفی جز مبارزه و نابودی تروریستها و نجات بشریت ندارند.

ایالات متحده آمریكا سعی دارد با این برنامه های  فرهنگی، تجاوزات نظامی خود را در میان ملت آمریكا و حتی سایر ملتها امری عادی ،انسان دوستانه و درراستای گسترش صلح و دمكراسی در سطح جهان نشان دهد.سعی می شود این موضوع القا شود كه آمریكا نماد خیر مطلق در جهان است و هر فرد یا گروه یا دولتی كه مخالف او و ارزشهایش است محورهای شرارت و شیطانی هستند.

در قبل از فروپاشی شوروی ریگان لقب «امپراتور شرور» را به اتحاد جماهیر شوروی داد و پس از آن جرج دبلیو بوش ا;کشور هایی چون  ایران و عراق با عنوان  کشور های پلید(شرور) (the evil ones) نام برد.

در همین راستا برخی از باز های رایانه ای به جنگ جهانی دوم و مبارزه با دولت نژاد پرست نازی پرداخته  و یا پس از آن به مبارزه با كمونیستهامی  پردازد.

 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ،آمریكا سعی می كند كشورها و گروههای مسلمان را بزرگترین خطر برای صلح جهانی معرفی كند.چرا كه به قول نظریه پردازان آنها آمریكا اكنون به جای اژدهای بزرگ با مارهای سمی پرشماری روبروست یا به قول كسینجر با اسلام سیاسی به رهبری جمهوری اسلامی ایران.

مقام معظم رهبری در این باره فرمودند:
«امروز استكبار جهانی كه رئیس جمهور كنونی آمریكا سخنگوی آن است دنیای اسلام را صریحا تهدید می‌كند و سخن از جنگ صلیبی می‌گوید، شبكه استكباری صهیونیزم و سازمان‌های جاسوسی آمریكا و انگلیس در همه دنیای اسلام سرگرم فتنه انگیزی اند، با پول و تشویق آنان به مقدسات اسلامی در رسانه‌ها علنا اهانت می‌شود و حتی سیمای ملكوتی پیامبر اعظم از جسارت سخیف آنان مصون نمی ماند، هزارها فیلم سینمایی و بازی رایانه‌ای و امثال آن با هدف زشت نمایاندن چهره اسلام و مسلمین، تولید و روانه بازارها می‌شود، و اینها همه علاوه بر جنایات آنان در تعرض به كشورهای اسلامی و كشتارهای فلسطین و عراق و افغانستان و دخالت طلبكارانه آنان در كشورهای اسلامی برای تامین منافع نامشروع سیاسی و اقتصادی است.»

الف:بازی ها رایانه ای با محوریت جنگ جهانی دوم

در  مورد  مبارزه با نازی ها و جنگ جهانی دوم بازی های زیادی ساخته شده و همچنان ساخت بازی های جدید پیرامون جنگ جهانی دوم ادامه دارد .

 بازی رایانه ای mohaa:break through
 در بازی mohaa:break through كه یازده مرحله دارد شما در نقش john baker یك گروهبان آمریكایی در درگیریها شركت می كنید در مسیر (kasseine)در شمال آفریقا ،در راه تصرف (messian)در سیسیل و در آخر ارتش آلمان را در جنگ تاریخی (mont battali) در قلب ایتالیا شكست می دهید .

 بازی رایانه ای medal of honor:allied assault در بازی medal of honor:allied assault كه در اوایل سال 2002 به بازار ارائه شدشما در نقش ستوان(مایك پاول)یكی از نیروهای گردان اول تفنگداران مخصوص ارتش متفقین هستید .عملیات شما در الجزایر شمال آفریقا شروع میشود و سپس ماموریتهای خود را در نروژ ،ساحل نرماندی ،منطقه بریتان ،فرانسه و جنگلهای زیگفرید آلمان ادامه می دهید .

بازی رایانه ای  spearhead:mohaa
در نسخه دوم mohaa با عنوان spearhead (خط مقدم )شما در نقش جك بارنز از نیروی هوابرد بازی می كنید و در مناطق عملیاتی نرماندی و برلین جنگ جهانی دوم را تجربه می كنید.

بازی رایانه ای call of duty
 در بازیcall of duty ابتدا آموزشهای لازم رادیده سپس به منطقه اعزام می شوید.شما در قالب نیروهای آمریكایی ،انگلیسی یا روسی به مقابله با نیروهای آلمانی رفته و در نهایت باورود به برلین و كشتن آخرین سرباز آلمانی پرچم آزادی را بر روی ساختمانهای این كشور به اهتزاز در می آورید.

یا در بازی Battel field 1942 شما در نقش نیروهای متفقین به مبارزه با آلمانیها می روید.ویا  در بازی (بازگشت به قلعه ولفن اشتاین)return to castel wolfenshtine  شما به مبارزه با نازیها می روید.

ب:کشور های کمونیستی
بازی رایانه ای  2 Ghost recon


در قسمت دو م بازی Ghost recon  از سری بازی های  Tom Clancy  یک ژنرال کره شمالی محموله های بشر دوستانه سازمان ملل كه شامل آب و غذا می باشد را به نفع نظامیان خود ضبط می كند و با در درست گرفتن كنترل کره شمالی به سوی چین یورش می برد. شما در نقش كماندوهای مخصوص آمریكایی كه به كمك نیروهای چین شتافته اند، ظاهر می شوید.

هر چند که در واکنش به ساخت این بازی یک مقام نظامی  کره شمالی  در روزنامه کره ای تانگیل Tongil گفت: فعلا این فقط رای آنها دریك بازی است، اما جنگ ما با آنها قطعا یك بازی نخواهد بود،آنها شكست سخت و مرگ بدی را در هنگام جنگ با ما تجربه خواهند كرد. »

ج: کشور ها و گروههای اسلامی
همانطور که عنوان شد در  بازی های رایانه ای جدید شما به مبارزه با کشور ها و گرو های اسلامی می روید.مشخصه مشترک این بازی های استفاده از نماد ها و سمبل های اسلامی است.

نمایش مکانهای منقش به نقوش اسلیمی ، استفاده از رنگ سبز برای نمایش تروریستها ، استفاده از مکانهای مذهبی مسلمانان مانند مسجد چرا که یکی از  محل تجمع  تروریستها است و عمدتا تک تیر انداز ها بالا ی مناره های مساجد موضع گرفته اند  و به سمت شما تیر اندازی می کنند،استفاده از صدای  عربی و فارسی برای بیان زبان تروریستها ، استفاده از صدای پس زمینه مانند صدای صلوات و پخش آیات قرآن و...

در بازی رایانه ای  (black hawk down:team sabre ( delta force: برای مبارزه با تروریستهای به کشور های مختلف سر می زنید.در یکی  از مراحل بازی که در سال 2005 میلادی اتفاق می افتد شما برای مبارزه با تروریستها به ایران حمله کنید این بخش بازی دارای سه بخش است در یک مرحله به جزیره خارک حمله می کنید و در یک بخش دیگر به یک پایانه نفتی در خلیج فارس که توسط نیروهای نظامی محافظت می شوند حمله کنید.

در این بخش علاوه برکشتن نیروهای نظامی کلاسیک با مصوب  نظامی با لباس شخصی مواجه می شوید که در کنار نیروهای کلاسیک می باشند ( که به نظر می رسد بیانگر نیروهای بسیج مردمی  ایران می باشد.)

بازی رایانه ای جنگ ژنرالها (generals)


در بازی جنگ ژنرالها (generals) شما در نقش سربازان آمریكایی ماموریت مبارزه با تروریستها در نقاط مختلف جهان همچون عراق برای مبارزه با بعثیان ،یا در افغانستان برای مبارزه با گروه القاعده می روید در عراق و افغانستان تروریستها با رنگ سبز نمایش داده می شوند ماشین سبز ،کلاه نظامی سبز ، پرچمهای سبز رنگ و حتی کلاهک موشکها با رنگ سبز نمایش داده می شوند.

هر چند که بسیاری از شرکتهای ساخت بازی های رایانه ای در بازیهایشان به صورت موردی بازی های اینچنینی دیده می شود و لی به نظرمی رسد چند شرکت مانند شرکت کوما - ریالتی گیمز Kuma Reality Games))   و شرکت کانفلیست  (Conflict)  با این هدف که تجاوزات نظامی آمریکا را در اقصی نقاط جهان توجیه تاسیس شد ه اند.

بازی رایانه ای سام ماجراجو در پرسپولیس :
در این بازی در اوایل قرن 22 زمین تحت حمله مزدوران اهریمن جهانی قرار می گیرد و نوع بشر در معرض نابودی کامل است .شما در نقش سام استون ملقب به سام ماجراجو بلافاصله برای تغییر گذشته با استفاده از یک دستگاه قدیمی به نام دروازه زمان به گذشته بر می گردید تا نسل بشر را از خطر نابودی حفظ کنید.

شیاطنی که به اهریمن جهانی کمک می کنند  عبارتند از كامیكاز بی سر (beheaded kamikaze) وعقرب بالغ(Araohnoid adult)،زامبال(zambul)، غول لاوا (lava golem) هر كدام از این شیاطین دارای اسلحه ای برای ضربه زدن به شما هستند.

عقرب بالغ (Araohnoid adult) یكی از ایادی شیطان است او یك جنگجوی مذهبی كه از نژاد اولیه بند پایان به وجود آمده و به خاطر عقاید مذهبیشان  بسیار متخاصم هستند.

یكی دیگر از این شیاطین كامیكاز بی سر (beheaded kamikaze) است او یك سرباز سیرین است كه اهریمن جهانی او را زنده كرده و كنترل زندگی آن را در دست دارد این موجود به شكل یك انسان فاقد سر است. بدون سر بودن او به معنای نداشتن عقل و شعور و منطق است. بنابراین او را برای عملیات خودكشی مانند به خدمت گرفته است.
كامیكاز بی سر دو بمب در دستان خود حمل می كند و هنگامیكه به اندازه كافی به هدف نزدیك شد آن را فعال می كند هر چقدر به شما نزدیك تر باشد خسارت بیشتر به شما وارد می كند هر چند كه خود نیز پس از انجام این عمل نابود و متلاشی می شود.
که به نوعی به صورت غیر مستقیم این عمل را که به عملیات شهادت طلبانه مسلمانان شباهت دارد یک عمل شیطانی تلقی کرده و عملی فاقد هرگونه پشتوانه  عقلانه می باشد.

برای مبارزه با شیاطین شما به محلهایی شبیه معابد و مساجد می روید اماکنی که پر از طرح ها و نقوش اسلامی است.مثلا در بسیاری از مراحل که دارای طرح های اسلیمی است چنانچه روی این تصاویر بزرگ نمایی کنیم نام علی بر روی آنها نقش بسته است.

و در نهایت شما پس از گذراندن مراحل سخت و دشوار در کلیسا با اهریمن جهانی روبه رو شده و در نهایت او را شکست می دهید.

بازی رایانه ای (IGI 2)  :
در یکی از مراحل این بازی شما در لیبی وارد عملیات می شوید صدای قرآن و صلوات بگوش می رسد نام خداوند (الله) و نام پیامبر (محمد)(ص) بر روی دیوار نقش بسته است و در یک مرحله  دیگر تروریستها به صدای رادیو فارسی ایران گوش می دهند.شرکت کوما - ریالتی گیمز Kuma Reality Games:
شرکت کوماوار عنوان می كند برای مشتركین خود این امكان را فراهم می كند تا تجربه كنند ماموریتهایی را كه بر اساس حوادث بحرانی روز جهان است.بازیهای جدید این شركت در مناطق مختلف جهان است  مانند عراق ، افغانستان ،ویتنام و ایران و...

کیت هالپر، مدیر شرکت کوما ریالتی گیمز Kuma Reality Games در گفتگویی با بخش فارسی بی بی سی تاکید کرد:
 "ما تلاش می کنیم که به عنوان یک رسانه تصویری همزمان با اخبار پیش برویم. وقتی مخاطب هرروزه اخباری را در تلویزیون یا روزنامه ها می بیند این یک فرصت استثنایی برای ما است که ما هم تعامل او را با یک بازی درباره همان موضوع جلب کنیم."

بیشتر ماموریتهای این سری از بازیها در عراق و افغانستان می گذرند و نیروهای شرکت کننده در عملیات عبارتند از: کلاه سبزها، نیروهای ویژه عملیات شبانه، نیروهای ویژه کماندویی اسرائیل، هنگ هفتاد و پنجم رنجرها، نیروهای ویژه دلتا فورس، نیروی دریایی آمریکا، نیروهای واکنش سریع وکماندوهای چترباز بریتانیا.

کیت هالپر، مدیر عامل کوما وار می گوید:
«برخی رسانه ها به تفاسیری از واقعیت می پردازند که درکش برای عامه مردم امکان پذیر نیست؛ اما بازیهای ویدئویی ما واقعیت ملموس را یعنی آنچه در خیابان های بغداد می گذرد، بازسازی می کند.»

شرکت کوما در بیانیه های مطبوعاتی که پیش از این منتشر کرده بود، هدف از انتشار این بازی ها روی اینترنت را نمایش "جانفشانی‌ها" و موقعیت های خطیر سربازان آمریکایی اعلام کرده بود!

کوما ریالتی گیمز از دو موسسه حامی سربازان جان باخته و معلول آمریکا حمایت می کند. با این حال سخنگویان و مدیر عامل این شرکت موکدا هر گونه ارتباطی با دستگاه های دولتی آمریکا را انکار می کنند.! در عین حال کیت هالپر می گوید که برخی از محصولات این شرکت توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد.

نشریه آلمانی اشپیگل آن لاین در گزارشی در باره این بازی ادعا می کند کارشناسان نظامی سابق ارتش آمریکا به عنوان مشاور با این شرکت همکاری می کنند. این شرکت تا کنون بیش از 70 بازی با موضوعات مختلف ساخته است.

در ایران زمانی افکار عمومی و رسانه ها به ساخت بازی توسط این شرکت حساسیت نشان دادند که این شرکت بازی تحت عنوان "حمله به ایران" (Assault on Iran ) با به بازار ارائه کرد. در بازی رایانه ای "حمله به ایران" که پنجاه و هشتمین ماموریت بازی "کوما وار" است، سربازان آمریکایی وظیفه دارند ضمن حمله به تاسیسات هسته ای نطنز، دانشمندان ایرانی را از بین ببرند و یک دانشمند زندانی را آزاد کنند.

این بازی ساز ادعا کرده است: "از آنجا که تردیدی در زمینه اهداف واقعی ایران از غنی سازی اورانیوم به منظور بدل شدن به دومین کشور اسلامی (پس از پاکستان) دارای بمب اتمی وجود ندارد و از سوی دیگر حمله نظامی گسترده و اشغال ایران می تواند با توجه به در تیررس بودن منابع نفتی خاورمیانه از سوی ایران به گسترده شدن دامنه جنگ در منطقه بیانجامد، یک عملیات نظامی کوچک به منظور نابودی پایگاه هسته ای و فناوری ایران، بیشتر می تواند مانع از دستیابی این کشور به بمب اتمی شود."

کیت هالپر به سایت فارسی بی بی سی گفته است: "هنوز خیلی از آمریکایی ها  نگران برنامه هسته ای ایران هستند. برای همین ما به بازآفرینی موقعیت ها دست می زنیم تا بحث های مرتبط را پوشش دهیم. کاربران زیادی با ارسال تومار اینترنتی به ما گفتند که این بازی را به دلایل سیاسی دوست ندارند. ولی ما یک موسسه سیاسی نیستیم. این بازی فرصتی ایجاد می کند که ما به برنامه اتمی ایران فکر کنیم."

با این حال توجیه طراحان بازی در تولید این بازی استناد به جمله ای از جورج بوش، رییس جمهور آمریکا، است که در برابر تهدیدات هسته ای جمهوری اسلامی "تمام گزینه ها قابل بررسی است."  
 
 هر چند که  قبل از این هم این شرکت با ارائه بازی(Iran Hostage Rescue) در مورد ایران بازی رایانه ای ارائه داده بود. در  بازی(Iran Hostage Rescue )شما در نقش نیروهای ویژه ای هستید كه وظیفه تان نجات گروگانهای آمریكایی كه در سفارتخانه آمریكا در تهران زندانی هستند .این بازی به مناسبت فرا رسیدن بیست و پنجمین سالگرد این حادثه به بازار عرضه شده است .

 این شركت اعلام كرده برای ساخت این بازی از اسناد رسمی و نیز فیلم ویدیویی مصاحبه با آنتونیو مندز (Antonio Mendez)از مسولان سابق سازمان سیا (CIA) ساخته شده است. هر چند  این شرکت با تحریف اتفاق که منجر به شکست  مفتضحانه آمریکا در طبس شد را با پیروزی نیروی ویژه به اتمام می رساند.

البته نکات دیگری نیز در بازی (Iran Hostage Rescue)  به چشم می خورد که توجه به آنها ضروری به نظر می رسد.مثلا در قسمت دوم بازی وقتی شما وارد استادیوم می شوید تا با استفاده از هلی کوپتر ازآنجا خارج می شوید اتوبوس را می بینید که تصویر امام و یک بسیجی بر روی آن نقش بسته است و روی آن نوشته شده است: "پرورش جوانان خدا جوی بسیجی فتح الفتوح امام است." و با فونت کم رنگ تر زیر آن به نظر می آیدنوشته : "مقام معظم رهبری" ! که نوشته شدن این متن روی اتوبوس با زمان اتفاق مورد نظر هم خوانی ندارد.
آیا این موضوع عمدی است یا یکی از اشتباهاتی است که به علت عدم دقت و آگاهی اتفاق افتاده مانند نوشته هایی که روی کارتن های حاوی توپ های ورزشی در استادیوم (تصویر زیر) کیت هالپر وعده می دهد که به زودی بازی های دیگری نیز درباره ایران توسط این شرکت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
البته در بازی های دیگر این شرکت که در عراق اتفاق می افتد به وفور تصویر زیر را شما در مکانهای استقرار به اصطلاح تروریست ها می بینید.

شركت Conflict
هر چند که این شرکت تا کنون فقط چهار بازی
1- Conflict Desert Storm 1
2- Conflict Desert Storm 2 - Back To Baghdad
3- Conflict vietnam
4- Conflict Global Storm
 به بازار ارائه داده است. ولی به علت ارائه گرافیک بسیار جذاب و استفاده از تاکتیکهای واقعی جنگ و ...توانسته جایگاه خاصی در میان دوستداران بازیهای جنگی پیدا کند.
در این بازیها بازیگر بجای هدایت یک نفر هدایت یک تیم 4 نفره ویژه  را بر عهده دارد که هر کدام از این چهار نفر یک تخصص دارند مانند فرمانده، تک تیر انداز ، تیر بار چی و تخریبچی که هر کدام به سلاح مورد نیاز خود مجهز می باشد.کاربر می تواند در طول بازی نقش خود را عوض کرده و یکی از اعضای چهار نفره تیم را انتخاب کند.و هدایت بقیه تیم را بر عهده بگیرید.

شاید بجرات بتوان گفت واقعی ترین و شبیه ترین بازی به فضای واقعی جنگ باشد. کاربر  برای پیروزی مجبور است خواسته یا ناخواسته اصول تاکتیکی را رعایت کند. اصولی چون جهت یابی و نقشه خوانی، رعایت استتار و اختفا، عملیات  کمین و ضد کمین، استفاده از آرایشات صحیح، انتخاب بهترین نوع پیشروی وچگونگی پیشروی مانندحالت آتش وحرکت،آتش وفریب و بسیاری از اصول نظامی دیگر  در بازی هایDesert Storm کاربر می تواند در نقش نیروی دلتا (delta) آمریکا و یا نیروی اس آ اس (SAS)  انگلیس وارد عراق شوید و بازی نمایید.تولید سلاحهای کشتار جمعی بار ها از سوی آمریکا علیه دولت عراق مطرح شد و به همین دلیل نیز به این کشور حمله شد ولی هیچگاه شواهدی دال بر این موضوع هرگز ارائه نشد.بلکه ثایت شد دروغ و بهانه ای بود برای توجیه افکار عمومی برای حمله به عراق دروغی که  علیه ایران نیز هم اکنون مطرح است یعنی سعی در تولید سلاح هسته ای  که در راستای توجیه افکار عمومی بازی "حمله به ایران" (Assault on Iran) توسط شرکت کوما وار ساخته شده است.

همچنین دو بازی دیگر نیز توسط این شرکت ساخته شده است.
در بازی Conflict vietnam در نقش نیروهای آمریکا در نبرد ویتنام شرکت کنید.


و در آخرین بازی این شرکت یعنی Conflict Global Storm شما در نقش سرباز آمریکایی به عنوان نیروی ضد ترور بین المللی در سر تاسر جهان به مبارزه با تروریستها بپردازید.

با دقت در مطالب ذکر شده می توان فهمید که واقعا رسانه نو ظهور بازی های  رایانه ای  با قابلیت ها و ویژگیهای خاص خود به عنوان ابزار نوین عملیات روانی دشمن بدل شده اند.سربازان رایانه ای که واقعا بدون هیچگونه حساسیت ،نظارت و کنترل  تا عمق خانه هایمان نفوذ كرده اند!

نویسنده:مهندس مهدی حق وردی طاقانکی،فصلنامه عملیات روانی-شماره16 همچنین در پایگاه اینترنتی موعود

منابع:
  - تاریخچه عملیات‌روانی ،سایت عملیات روانی(
www.arnet.ir)
  - بانک مقالات فن آوری اطلاعات و ارتباطات . یزدفاوا، بازی رایانه ای Games Computer: مبانی ؛ تعریف ؛ تاریخچه و گروه بندی بازی های رایانه ای ، پنجشنبه بیست و یکم دی ماه 1385،
http://www.yazdfava.com/index.php?option=com_content&task=view&id=92&Itemid=137&lang=
  - تاریخچه بازی های رایانه ای،علیرضا صالحی،ماهنامه شبكه ،تیر ماه 1381
  -مجله الکترونیکی بازی های رایانه ای –شماره یازدهم-اردیبهشت 1385-ص 161
  - بابازی های كامپیوتری مربیان نسل فردا ،خبرگزاری ایتنا(اخبار فناوری اطلاعات )، 5 آبانماه 1383
  - مهدی حق وردی طاقانکی ،بررسی صنعت بازی های رایانه ای با صنعت سینما ،وبلاگ بام ایران
www.mhta.persianblog.com))
  - رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ، در راسم افتتاحیه سومین كنفرانس بین‌المللی قدس و حمایت از حقوق مردم فلسطین در ساختمان اجلاس سران در تهران -26/1/1385
  - رنجش مقامات نظامی کره شمالی از بازی 2 chost recon ،سایت فن آوری اطلاعات ایران ،شنبه 20تیر 1383
  - سی دی بازی رایانه ای دلتا فورس ، (black hawk down:team sabre ( delta force:
  - سی دی بازی رایانه ای آی جی آی 2 ،IGI 2))
 - درنا کوزه گر (جمعه 16 دسامبر 2005)، بازی رایانه ای "حمله به ایران": شبیه سازی واقعیت محتمل، بخش فارسی سایت بی بی سی،
http://www.bbc.co.uk/persian
 - مهدی حق وردی طاقانکی، نجات گروگانهای آمریكایی، وبلاگ بام ایران،
http://mhta.persianblog.com/1383_2_12_mhta_archive.html#1800951
)) 
- سی دی بازی رایانه ای طوفان صحرا 1 ، Conflict Desert Storm 1))
-سی دی بازی Conflict Global Storm
-سربازان مسیح (مهدویت ،غرب و بازی های رایانه ای )، مهدی حق وردی طاقانکی
http://www.mhta.persianblog.com/))
-دمكراسی خونین(سیاست غرب و بازی های رایانه ای)، مهدی حق وردی طاقانکی
http://www.mhta.persianblog.com/))

 


موضوعات مطلب :
مقاله,
نوشته شده توسط پیمان وزیری در 1388/12/27 و ساعت 12:14
نظرات
آرشیو موضوعی
آرشیو ماهیانه
جستجو در وبلاگ

هرگونه رونوشت از مطالب و فایل های این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است