تبلیغات
Islamic Iran | ایران اسلامی

 English  العربیه  Deutsch  Italiana  Español  Россию  日本  中文  한국어  Türkçe                                                                                                                                          صفحه نخست               تماس با ما                پست الکترونیک    

نویسنده
آمار وبلاگمطالب اخیر

بررسی برخی از ابتذالات و انحرافات سینمای ایران

  

سینمای ایران از زمان 10-12 سال پیش (از زمان شروع دولت اصلاحات) دچار تحولات عمیقی شد، تحولاتی در نحوه نگارش فیلم نامه ، رفتار ، پوشش ، بکارگیری از الفاظ و... که بیشتر الگو برداشته شده از سینما غرب (هالیوود) بود.

روز به روز بر این تغییرات افزوده شد فیلم های ساخته شد که نه در شأن جمهوری اسلامی بود و نه در شأن سینمای ایران و متاسفانه بر روند ساخت این فیلم های ضد ارزشی و ضد اخلاقی افزوده شد.

در این مقاله نگاهی کوتاه و گذار خواهیم داشت به پاره ای از مصادیق انحراف و ابتذال در آثار سینمایی سالهای اخیر ایران و قبل از خواندن مقاله دو نکته لازم به توضیح است:

1-   به دلیل اینکه برخی از فیلم های نقد شده بر روی پرده سینما یا نمایش خانگی است از ذکر نام فیلم ها خودداری می کنم.

2-   اگر احیاناً لفظ یا عبارات بکار برده در برخی مواقع دور از ادب است ، چون واژه جایگزین نتوانستم پیدا کنم پیشاپیش عذر خواهی می کنم.

پاره ای از مصادیق انحراف و ابتذال سینمای ایران در سالهای اخیر:

 

1-            تخریب چهره نظام انقلاب اسلامی:

تعداد زیادی از فیلم های ساخته شده و شرکت کننده در جشنواره های سالهای اخیر چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم چهره جمهوری اسلامی تیره و تار نشان داده اند.

در فیلمی وضعیت اقتصادی ، در فیلمی امنیت اجتماعی و اخلاقی ، گریه ، دورویی ، بی کاری ، تهمت ، افترا ، فقر و چندین مورد اینگونه از نشانه های بارز فیلم های سینمایی است.

یکی از کارگردانهای سینما گفته بودکه :«دوران طلائی سینمای ایران ، دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی بود. که در آن چندین فیلم ایرانی در جشنواره های غربی مقام بدست آوردند.»

سوال اینجاست چرا تمام فیلم های که در جشنوارهای غربی جایزه گرفتند ، فیلم های هستنند که چهره نظام جمهوری اسلامی تیره و تار نشان می دهند؟!

بله فیلم های که در پی تخریب چهره نظام مقدس جمهوری اسلامی است و مطابق با مذاق کشورهای غربی جایزه می گیرند.سینمای وابسته به غرب که فیلم هایش برای خوشایند صاحبان جشنوارهای غربی ساخته می شد ، آن فیلم های که برای بردن آبروی ایران اسلامی ساخته می شد روزهای اوج سینمای ایران بود. روند تخریب گرایی نظام مقدس جمهوری اسلامی در این فیلم ها تا حدی است که اگر فردی بخواهد از فیلم های ایرانی ، وضعیت ایران را بشناسند ، جامعه ایران را جامعه ای عقب مانده که فقدان شدید امنیت اجتماعی ، اخلاقی ، فقر و مصادیقی اینچنینی رنج می برد ؛ خواهد شناخت.

2-            ترویج و دفاع از عقاید فمینستی:

در تعداد زیادی از تولیدات سینمای ایران در سالهای اخیر ، نمایش ظلم و خشونت مردان نسبت به زنان و همچنین القای این مطلب که ظلم و خشونت مردان نسبت به زنان از خانواده ایران ریشه در فرهنگ و مذهب دارد. در این فیلم ها زنان را موجودی ظلم دیده که زیر با هرگونه خشونت هستند هیچگونه اختیاری ندارد ، نشان داده می شود.

در یکی از فیلم های تولید شده در سالهای اخیر مردی که دارای تیپ مذهبی است(یقه بسته ، محاسن زیاد ، عضو یکی از نهادهای انقلابی و تکیه کلامش شراعاً است) بر همسر خود محدودیت ایجاد می کند و بعد برای زن خود پاپوش درست می کند. در این فیلم مرد متدین دارای رفتاری غیر منطقی ، خشن ، بیمار روانی نشان داده می شود. در ادامه این گونه فیلم ها زنان تشویق در مقابله با مردان می شوند و تبعاً عقاید فمنیستی نیز ذکر می شود.

3-            تخریب و نفی ارزشهای شهدا و ایثارگران :

در فیلم های که به نام فیلم های مذهبی یا حتی دفاع مقدس ساخته می شود مقام شهدا و ایثارگران را چنان تخریب می کنند که حتی آنها و خانوادشان را متاسفانه «مفت خور» یا «جاه طلب و مدعی» ویا «عقده ای» عنوان می کنند.

در یکی از فیلم ها ساخته شده ، دختر دانشجو جوان فرزند شهید را مفت خور خطاب می کند ، فرزند شهید در جواب می گوید که والله نه من و نه مادر از کودکی به بنیاد شهید نرفته ایم. نتیجه این است ، کسانی که به بنیاد شهید می روند...

در برخی از این فیلم ها نیز جوانانی را که برای دفاع از اسلام و کشور و ناموسش به جبهه رفته را افرادی بی منطق ، جنگ طلب و... معرفی می کند. جوانانی که بدون هیچ چشم داشتی خود را قربانی اسلام و میهن اسلامی کردند.

4-            تشویق و ترغیب جوانان به الواطی و فحشا:

از زمان شروع دهه هفتاد بیشتر فیلم های ساخته شده در سینمای راجع و مربوط به جوانان است. در اکثر این فیلم ها(اگر نگوییم همه آنها) چنین القا می شود که یکی از ضروریات جوانان گرایش به رقص و پارتی است چهره جوانان چنین نشان داده می شود که همه آنها نیازمند رفیقی از جنس مخالف هستند.

در یکی از فیلم ها (که کارگردان آن خانم به ظاهر روشن فکری هستند) نوجوان 16 ساله ای عاشق دختری 16 ساله می شود و در آخر پسر در راه عشق خود کشته می شود. در همین فیلم در یک پارتی که جوانان به رقص و اعمالی از این قبیل منکرات می پردازند حتی والدین برخی از جوانان نیز در این پارتی هستند و والدین را جواز حضور جوانان نشان می دهند ، در فیلم دیگر زن شوهر دار دنبال و عاشق مرد دیگری است یا در یکی دیگر لحظه همخوابی زن و شوهر به تصویر کشیده می شود.

5-            تخریب چهره متدینین ، بسیجیان و افراد انقلابی:

در بسیاری از فیلم ها چهره افراد متدین  بسیجیان و افراد انقلابی را آدم هایی ریاکار ، زنباره ، طمع کار ، هوسران ، خشن ، دنیاطلب ، کم خرد ، بی منطق و هرج و مرج طلب ترسیم می کنند ؛ خصوصاً بسیجیان افرادی زورگو و خشن معرفی می کنند که در هر حین آماده درگیری با دیگران هستند.

در یکی از فیلم ها ، مدیر کل اداره که فردی به ظاهر متدین بود چشمش دنبال زنهای شوهردار بود و در اداره بیشتر زنها یا صیغه این فرد بودند یا معشوقه اش . یا در فیلم دیگری فردی متدین و مذهبی(وظاهراً روحانی) در بین چند زن هرزه می رقصید و با آنها مراوده داشت.

در فیلم دیگری مردی متدین و بسیجی و پا به سن گذاشته برای رسیدن به یک دختر جوان از اعتقادات خود دست بر می دارد.

6-            ترویج رفتارهای خشن ، ضدارزشی ، ضد اخلاقی

ابتذال کلامی ، رفتاری ، تصویری ، بی حجابی ، بی حیایی ، بی عفتی، فاحشه گری ، حریم شکنی ، شراب خوری ، مطربی و خیلی از مصادیق دیگر در ردیف این مصادیق ذکر شده را می توان بیان کرد که در دهها فیلم سینمایی می توان دید.

تقریباً شاخصه فیلم های ساخته شده استفاده از الفاظ و عبارات رکیک و فحاشی است (عبارات و الفاظ به کار برده آنقدر زشت و ناپسند است که بنده حقیر شرم می کنم آنها را بیان کنم) در تعدادی از این فیلمها آلات قمار یا شراب خواری یا اعتیاد به وضوح نشان داده می شود. آموزش شیوه های از راه کردن زنهای شوهردار توسط مردان یا بالعکس از خصوصیات برخی دیگر از فیلم است.

در مورد حجاب و وضع آراستگی بازیگران نیز نیازی به سخن گفتن نمی بینم. الگوی پوشش بازیگران زن واضح و مشخص است. و آنچه عیان است چه حاجت به بیان است. فقط این نکته را لازم به یاد آوری می دانم که اگر بازیگران سینما مسلمان هستنند تمام اندام بازیگران زن از نظر فقه اسلامی به جز وجهین و کفین عورت است و لازم الپوشش و این به معنی آن نیست که زن می توان با صورت خود هر کاری (زینتی) بکند زیرا در همین فقه اسلامی زینت زن به غیر از شوهرش حرام است.

7-            ترویج و تشویق به عشق های شهوانی و نگاه های آلوده و عشقهای چند ضلعی:

در تمام فیلم های ساخته شده حداقل یک جریان عشقی است. نگاه های آلوده ، دوستی های خلاف شرع زن و مرد نامحرم ، عشق های خیابانی ، مرادوه های شهوانی شاخصه اصلی همه فیلم ها است.

عشق های چند ضلعی ، چند مرد دنبال یک زن هستند یا بالعکس چند زن دنبال یک مرد است. یا در فیلمی مادر و دختری هر دو خواهان یک خواستگار هستند که در آخر خواستگار جوان مادر را به همسری خود انتخاب می کند.

عشق زنان همسردار به مردان همسردار و انحرافات اخلاقی اینچنینی...

8-            به سُخره گرفتن احکام و تکالیف الهی و عدم پایبندی به احکام شرعیه

بی گمان در برخی از تولیدات سینما دیده اید که برخی از احکام و دستورات اسلام را به سخره می گیرند مانند ازدواج موقت ، تقیه و حتی نماز

و در برخی دیگر از فیلم ها اصلاً توجهی به مسائل شرعی ندارند مانند عدم جواز حضور زن و مرد نامحرم در یک اتاق و یا حرام بودن لمس کردن زن نامحرم را و یا عدم جواز دوستی های خیابانی دختر و پسر و رابطه نامشروع. در یکی از فیلم های سینمایی زن و مرد نامحرم 7 سال است که با هم مراوده دارند و حتی در یک خانه مشترک زندگی می کنند ولی با هم ازدواج نکرده اند؟!!! (پس چطور زیر یک سقف با هم زندگی می کنند این را باید از کارگردان و نویسنده پرسید؟!!!)

9-            توهین و مسخره کردن برخی از اقوام

در اکثر فیلم ها به قوم خاصی(مانند:ترک ، لر ، کرد ، عرب ، جنوبیو و...) توهین می شود یا یک قوم خاص را مسخره می کنند. و این عمل موجب شکسته شدن وحدت ملی می شود وتبعاً این عمل مشکلات عدیده زیادی را بوجود می آورد.

10-      تبلیغ احکام و اعتقادات برخی از فرق و ادیان دیگر

در برخی از فیلم ها هم احکام واعتقادات فرق و مذاب دیگر ترویج می شود مانند بودا ، مسیحیت و...

11-      و امّا فساد اخلاقی....

در سه چهار سال اخیر گاهاً خبرهایی مبنی از فساد اخلاقی برخی از دست اندرکاران سینما شنیده می شد ولی همه در حد شایعه بود تا زمانیکه فیلم های غیر اخلاقی برخی از بازیگران و عوامل سینما بین مردم پخش شد و این شایعه به حقیقت تبدیل شد...

و حتی شنیده می شود که مجوز حضور بازیگران زن در فیلم های سینمای برخی رابطه های غیر اخلاقی با عوامل ساخت فیلم در سینما است...

بدون شک فساد اخلاقی سینمای ایران ، در پیرو برخی بی بند و باری و بی توجه ها به دین داخل در سینما توسط عوامل بوجود آمده است.

علیهذا سخنی که می توان در این باب مطرح کرد این است که فساد اخلاقی در سینمای جمهوری اسلامی افتضاح و بی شرمی بزرگی است که مراجع قضایی و حقوقی باید با عوامل و مرتبتین این عمل غیر اخلاقی و ناپسند به شدت بر خورد شود.

کلام آخر...

با ذکر مطالب فوق شاید به توان این نتیجه گیری را کرد که سینمای ایران باید از اساس و ریشه اصلاح شود زیرا باغبانان این درخت پر ثمر افراد لاابالی و بی تقوایی بودن که برای رسیدن به اهداف شوم شهوانی خود سینما را به فساد کشیدند و به زباله خانه هوسرانی خود و اطرافیان تبدیل کردند. سینمای ایران ظرفیت های زیادی دارد و این را حتی در دوران مخوف این عصر ثابت کرده است.

به نقل از وبلاگ نجوا (http://mhamidm.blogfa.com)


موضوعات مطلب :
مقاله,
نوشته شده توسط پیمان وزیری در 1389/03/10 و ساعت 10:25
نظرات
آرشیو موضوعی
آرشیو ماهیانه
جستجو در وبلاگ

هرگونه رونوشت از مطالب و فایل های این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است